5G VE MODERN KÖLELİK

Salgından sonra neler değişecek adlı yazımızda çok kısa 5G’den bahsetmiştik. Ama bu kadar önemli bir konuyu daha ayrıntılı ele almak istedim. 5G birilerine göre çığır açıcı bir devrim; birilerine göre ise çok büyük bir tehdit. ( Gerilim fon hayal edilir)

Zaten bir şeylerin hızla değiştiği dünyamızda yapılan her yenilik tartışmalara yol açıyor. Ama gün sonunda neden tartışıldığını bile hatırlayamıyoruz ya da umrumuzda olmuyor. Bize sunulan her şeyi kabul etmeye başlıyoruz. Eh başlık yavaş yavaş anlaşılmaya başlıyordur umarım. O zaman hazırsanız 5G teknolojisini artıları ve eksileri ile ele alalım.

5g
5G

5G’ de bulunan G harfi, nesil anlamına geliyor. Şu anda kullanılan teknoloji 4G ve bu altyapı belirli zamanlarda, ihtiyaca yönelik arttırılıyor. Ve tahmin edeceğiniz gibi 4G, 3G’den hızlı ; 5G ise 4G’den hızlı. Yani nesilin önündeki katsayı, internet hızıyla doğru orantılı.

Diyelim ki herhangi bir platformdan yüksek çözünürlüklü bir dizi indireceksiniz. Dizimizin adı Black Mirror olsun. Black Mirror dizisini HD olarak indirmek şu anki 4G teknolojisi ile bayağı uzun sürüyor. Amma velakin 5G teknoloji sayesinde 5-10 saniye içerisinde dizinizi indirmiş olabileceksiniz.

tıp ve 5g
Tıp ve 5G

Bu güzel mi, size kalmış.

Tıp alanına gelelim. Dünyanın bir tarafında hasta, diğer bir tarafında doktor olsun. 5G teknolojisi sayesinde doktor, hastayı tedavi edebilecek. Çok acil bir vaka olabilir ya da fiziksel olarak hastaneye ulaşabilmek mümkün olmayabilir. Bu gibi olumsuz ihtimaller dahilinde, 5G olumlu bir çözüm getiriyor.

Sanal gözlükler sayesinde çoğu şeyi deneyimleyebileceğiz. Oyunlar daha zevkli bir hale gelecek çünkü birebir oyunu siz yaşayacaksınız. Aklınızın, hayalinizin almadığı pek çok şeyi yapabileceksiniz. Ya da bulunduğunuz toplumda yargılanacak olan davranışları gerçekleştirebileceksiniz.

sanal-dünya
Sanal Dünya

Tabii bu sanal dünyanın kendine ait felsefi tartışmaları söz konusu. Mesela gerçek dünyada geçerli olan anayasal düzenlemeler ya da daha derine inecek olursak dini kurallar geçerli olacak mı?

Çünkü fiziksel olarak zararlı bir eylemi gerçekleştirmiyor olsanız dahi, sanal dünyada yaptığınız şeyin zevkini alabileceksiniz. Ya da evliysen belki de eşini aldatabileceksin ki bu konu Black Mirror da incelendi. Aldatma var ama yok.

Bu gerçekten beyin yakan, ahlaki değerleri sorgulayan bir konu. Ama bizim konumuz 5G olduğundan dolayı, uzatmadan diğer maddeye geçiyoruz.

5G sürücüsüz otomotiv sektörüne de el atacak. Aslında yıllardan beri süregelen bir kavram olduğundan dolayı “sürücüsüz otomobilin” etkisini tam olarak anlayamıyoruz.

Siz yan koltuğa oturup işinizle ilgilenirken araba kendiliğinden ilerliyecek. Bu muazzam ve o kadar da zor bir işlev. Lütfen hayalinizde canlandırın.

Sürücüsüz otomobillerin bir olaya, bir insan sürücüsünden hızlı cevap vermesi 300 kat hızlı. Yani kendine güvenme, arabaya güven. Daha geniş tabirle kendine güvenme, yapay zekaya güven gitsin.

Sürücüsüz Otomobil

Tabi bu sürücüsüz arabaların daha sağlıklı olarak işlevlerini yerine getirebilmeleri için herkesin arabasının sürücüsüz olması lazım. Böylelikle tüm arabalar birbirinden haberdar olup anında gerçekleşebilecek olumsuzlukları minumuma indirebilecek.

Her güzelin bir kusuru vardır. Gelgelelim 5G’ nin sorunlarına..

5G teknolojisinin bu kadar hızlı olması için daha çok baz istasyonları kurulmalı ki bu da doğrudan daha fazla radyasyon demek.

Mesela corona virüsüne karşı bağışıklığımızın düşük olma sebebini, birçok duyarlı insan 5G teknolojisine bağlıyor.

Genellikle konuşulan zararlar, 5G’nin yayacağı radyasyon üzerine. Siz de böyle düşünüyor olabilirsiniz. Ama bence çok daha büyük problemler var. Bundan sonrası kişisel yorumum olduğundan, katılmayabilirsiniz.

Her şeyi bu kadar hızlı yaşamak ne kadar doğru olabilir? Ne demek istiyorsun Dilan?

Günümüzde her şeyin hızlanması demek, doğrudan bireylerin de hızlanması anlamına gelmektedir. Bundan 20 yıl önce üniversiteni okuduktan sonra rahat rahat mesleğini okuyabiliyordun.

Şimdi üniversitenin yanında senden, benden beklenen bir sürü şey var. Yaptığın stajlar, katıldığın sosyal kulüpler, kişisel gelişim, girişimcilik… Bunların hepsi çok önemli artık. Bu tarz şeylerin önemli olmasının sebeplerinden biri de internet sayesinde kolayca ulaşabilmenin mümkün olması.

Çünkü internet dediğimiz şey bir araç ve bu araç her geçen gün geliştikçe, insanlığında buna ayak uydurması gerekiyor. En başta G’nin nesil anlamına geldiğini söylemiştim. Ve her nesilin daha da hızlı olması lazım yeni dünya düzeninde hayatta kalabilmek için. Buradan şu sonuç çıkmalı: Artık 5 kat daha hızlı olmalıyım, hızlı öğrenmeliyim, hızlı ulaşmalıyım.

Sonuç olarak bu sistem başarılı köleler yetiştiriyor. Çünkü düşünmeden sadece hızlıca yapmak zorundasın yoksa geride kalır ve ezilirsin.

Ya da oyun oynamanın verdiği zararlar yetmezmiş gibi bir de oyunun içinde olacağın bir sistem geliyor. Bu gerçekten sevindirici mi yoksa düşündürücü mü, tartışılır.

Yani toparlarsak zaten insanlığın iyice yok olmaya yüz tuttuğu 21.yüzyılda, makineleşmiş yapay zeka robotlarından bir farkımız kalmayacak.

Evet bir yazının daha sonuna geldik. (haber bülteni gibi). Umarım her şey daha güzel olur hepimiz için. Kendinize, sağlığınıza iyi bakın ve diğer bir yazıya kadar hoşça kalın.

Etiketler

Dilan Akbulut

SİTEDE HER ŞEY PAYLAŞILIR ÇÜNKÜ ÇOK ENTELLEKTÜELİZ

16 YORUM

 1. Avatar

  Gelişen dünya beraberinde bircok sorunuda doğuruyor.Cok iyi cikarimlar yapmışsınız 👏

 2. Avatar

  Haber bülteni gibi de yazılar 😀

 3. Avatar

  Black mirror detayı güzel olmuş.:)

 4. Avatar
  Ölümlü dünya

  Yalnız çok farklı bakış açısı ile ele almışsın,gerçekten tebrik ederim. Ek bir bilgi vereyim. 5g teknolojisini bulab bir Türk profesördür. Keyifli yazılarının devamı gelir umarim👈👌👍👏

 5. Avatar

  Guzel ve faydalı icerik olmus, tebrikler.

 6. Avatar

  Çok başarılı bir yazı olmuş. tebrik ederim seni Dilan.

 7. Avatar

  5G yaygınlaşmadı ki corona 5G’den yaygınlaşsın. Yazı ve yorumlarını beğendim. Devamını bekliyoz

 8. Avatar

  Harika olmus klavyene sağlık;)