Beni Ne İlgilendirsin Yakın Türkiye Tarihi

Başlamadan şunu söylemek istiyorum ki Türkiye’nin yakın tarihi belirli bir erginliğe erişmiş Türkiye’de bulunan tüm insanları etkiler ve ilgilendirir. Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emanet ettiği Cumhuriyet’in nasıl ve hangi yollardan geçtiğini bilmek özellikle gençlerin bir görevidir.

Okullarda öğretilen tarih maalesef çok eski konuları ele alıyor. Bu demek değil ki bu konular önemsiz lakin günümüzü anlamak için biraz daha yakın tarihi ele almalıyız. Bulunduğumuz Cumhuriyet rejiminin tarihini eğer ki öğrenir ve idrak edersek bugünü o kadar iyi anlarız.

Eğer ki google da Türkiye’nin yakın tarihi hakkında arattırma yapmışsanız kaynakların, anlatılanların ne kadar üstünkörü olduğunu göreceksiniz. Çünkü insanlar neden 1960 da darbe olduğunu sorgulamıyor, darbenin kim tarafından gerçekleştirildiğini soruyor. Bu sığ sorulara sığ yanıtlar verildiği sürece biz bir adım ileriye gidemeyiz.

Amacım öğrendiğim ve öğrenmekte devam ettiğim konuları size nakletmek , sıkıcı gibi görünen konuların aslında sıkıcı olmadığını anlatmak. Ve pek tabi tarihin felsefesi haline gelmiş ders çıkarma olayını da ihmal etmemek gerekir.

Bu konu hakkında bilgilerinizi aşağıda ki email adresinden gönderin ki hem bilgileriniz unutulmasın hem de daha fazla insana ulaşalım.

Türkiye’nin yakın tarihi hakkında yazılarınızı alfarabyustr@gmail.com’a gönderebilirsiniz. Yazı, onaylandıktan sonra ;gönderen kişinin profili ile yayınlanacaktır.

DİLAN AKBULUT

Dilan Akbulut

SİTEDE HER ŞEY PAYLAŞILIR ÇÜNKÜ ÇOK ENTELLEKTÜELİZ

4 YORUM

 1. Avatar

  başarılı bir yazı

 2. Avatar

  Gerçekten tüm umudumuz gençlikte. Umarım başarıyla devam edersiniz. Helal olsun

 3. Avatar

  O kadar güzel demişinki …

 4. Avatar

  eline sağlık dostum çok güzel olmuş.