ŞİŞEN BALON PATLIYOR

Demirkırat-1 , Demirkırat-2 , Demirkırat-3 , Demirkırat-4 yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Seçimlerden sonra kredi desteği için Adnan Menderes, Amerika’ya gitti. Hoş ve sıcak karşılandı. Adnan Menderes SSCB’ye zehir zemberek sözler kustu ve Amerika’yı desteklediğine dair onlarca güzel konuşma yaptı.

Konu sadede gelince 300 milyon kredi desteği isteyen Adnan Menderes, Amerika hükümeti tarafından hoş karşılanmadı. Birtakım bahaneler öne sürülerek 300 milyon kredi desteği yerine 30 milyon hibe desteği verildi. Hibenin anlamı karşılıksızdır, veren taraf geri alamaz. Örneklersek bir ebeveynin, çocuğun TOGG isteğine karşı tofaş hediye etmesi. Olsun ikisi de Türk malı.

İstediğini alamamanın kızgınlığıyla ülkeye geri dönen Adnan Menderes işe kendisine oy vermeyen illeri cezalandırmak ile başladı. Çıkardığı bir dizi yasa ile de özgürlükleri kısıtladı.Bunları eleştiren gazeteciler ise birer birer hapishaneyi boyluyordu.Mecliste ‘1946’ seçimleri (buraya tıklayın :demirkırat -1) gündeme getirilip Adnan Menderes, İsmet İnönü’ye yaptıklarının bedelini ödeyeceğini söyledi Güç Adnan Menderes’in karanlık,sert yanını göstermişti. Acaba güç , diktatörleri mi yaratıyor ?

İsmet Paşanın önceden sezdiği gibi askeri kışlalarda kıpırdanmalar oluyordu. Zaten ilk kıpırdanmalar ezanın türkçeleşmesi ile başlamıştı (buraya tıklayın: demirkırat-4) İkincisi ise İsmet İnönü, asker için CHP genel başkanı değil ; adeta ordu komutanı gibiydi. Haliyle Adnan Menderes’in İsmet İnönü’ye bu şekilde sert çıkması da huzursuzlanmalara sebep oluyordu.

Marshall planıyla Türk askerlerine yabancı askerler eğitim veriyordu. Sanki Türk askeri hiçbir savaş tekniğini bilmiyor gibi en küçük birliklere bile yabancı askerleri vermişlerdi. Davranışları da Türk askerine karşı oldukça küstahçaydı.

Tüm bunlar askeri darbeyi kaçınılmaz kılıyordu. Diyeceksiniz ki hükümet bunu fark etmedi mi? Ettiyse de neden önlem almadı?

En az 100 kişinin darbe hazırlığında olduğunu biliyorsunuz ve bunların rütbeleri de öyle yabana atılacak cinsten değil. Hükümet en fazla kaç kişiyi görevden alabilir:1, 2, 3… belki 10 belki 20. Alınabilecek tek önlem askerle iyi geçinmekti ki bu sebeple 4 kez milli savunma bakanı değiştirildi. Adnan Menderes askerlerle zıtlaşmak istemiyordu.

İstanbul ve Ankaradaki askeri kışlalarda ihtilal hazırlığı vardı. Yarbay Faruk Güventürk liderliğiyle ihtilal halkası dalga dalga büyüyor ve 27 mayıs 1960 darbesinde kıyıya vuracağı o güne hızla ilerliyordu.

Metin Toker

Ünlü bir gazeteci olan Metin Toker , İsmet İnönü’nün kızı ile evlenmişti. İsmet Paşanın damadı olan bu genç Akis adlı bir gazeteye demeçler veriyordu. Yazdığı kedi ve fareler adlı yazısını mecliste gündeme getiren Adnan Menderes çok sert çıkıştı ve şu cümleleri sarfetti:

Ben hükümetime sıçan deliği dedirtmem. Bunu yapan çok yüce şahsın damadı da olsa kulağından tutarlar, sıçan deliğine tıkarlar.

DP kendi içinde de çatırdamaya başlıyordu, 19 milletvekili partiden istifa edip Hürriyet Partisini kurdular. Türkiye 1954 senesi buğday üretme rekoru kırmışken 1955 senesi ise buğdayı Amerikadan ithal ediyordu. Kara borsacılar artmış, peyniri koyacak teneke bile bulunamaz olmuştu. Domino taşları gibi adeta görünmez bir el ilk taşı devirmiş ve korkunç olaylar birbiri ardınca sıralanmıştı.

Bunlar yetmezmiş gibi 6-7 Eylül insanlar çıldırmışçasına Beyoğlu’nda yaşayan Rum azınlığının bulunduğu sokakları yağmaladılar. Olaylar, Türk basınında çıkan  Mustafa Kemal Atatürk’ün  Selanik’te  doğduğu evin  bombalandığını iddia eden yalan haberlerle cereyan etti.

Beyoğlu’nun yağmalanması

Toplanan meclis gruplarında birbiri ardınca şikayetler sıralanıyordu; yokluktan ve yolsuzluktan bahsediliyordu. Geçen sene Amerika desteğiyle şaha kalkan ekonomi şimdi sönmeye başlıyordu. Ardından birbiri ardınca kelle niyetine bakanlar istifasını verdi: Hasan Polatkan, Fatin Rüştü Zorlu.. Bu kelleler sayesinde Adnan Menderes kendi kellesini kurtardı.

Güzel günler DP için ve doğal olarak halk için geride kalmıştı. Yayın özgürlüğünün kısıtlanması, eleştiri içeren konuşmaların yapılmaması ; yapanların ise hapishaneye atılması ve daha nice olay. . Demirkırat 6’da buluşana dek hoşça kalın.

Bir sonraki yazıyı okumak için buraya tıklayın.

Bir önceki yazıyı okumak için buraya tıklayın.

Emeğimize destek için yazımıza yorum yapabilir ve yazımızı paylaşabilirsiniz.

Kaynakça: Mehmet Ali Birand belgeselleri ve arşivleri

Dilan Akbulut

SİTEDE HER ŞEY PAYLAŞILIR ÇÜNKÜ ÇOK ENTELLEKTÜELİZ

1 YORUM

  1. Avatar

    adam boşuna mı güzel konuştu ingilizce öğrendi