GEZEGENLERİN SIRLARLA DOLU HAYATI

Dört milyon yıl boyunca gizli kalmış, keşfedilmemiş hikayelerle dolu bir evrende yaşıyoruz. Pek çok teori kurmamıza neden olacak bir evren, bize gösterdiği küçük ipuçlarıyla hayrete düşürecek bir evren…

Peki biz bu evrene dair ne biliyoruz? Yaşadığımız yeryüzünü, Dünya’yı, biliyoruz ; bilmeliyiz de. Ama sadece Dünya’yı bilmek yeterli mi? En azından Güneş Sistemimizdeki gezegenleri de bilmemiz, tanımamız gerekmez mi?

Evreni anlamak için temelden başlamak gerekir. Evrenin temel taşları Güneş Sistemimizdeki gezegenlerde saklıdır. Hepsinin biz insanlar gibi kendine özgü bir hayatı vardır. Bazılarının hayatı sakinlik deryasında akıp giderken bazılarının hayatıysa karmaşa deryasında boğulup son bulmuştur.

güneş sistemi

Güneş’in doğuşunu görebilecek fazla gezegen yoktu. Etrafta sadece toz ve gaz bulutları vardı. On milyondan fazla yıl sonra boşlukta uçuşan toz taneleri birbirlerine tutunarak ilk kayaları oluşturdular. Zamanla bu kayalar yerçekimi sayesinde birbirlerine tutunarak gezegensel embriyoları oluşturdular. Böylelikle kayalıklı gezegenlerin oluşum süreci başladı.
Bu kayalıklı gezegenler, ilk oluşan gezegenlerdir.Dört tanedirler: Merkür, Venüs, Dünya,Mars.

Yıllar boyunca Güneş’in parlaklığına dayanmış aynı zamanda onu parlaklık konusunda da örnek almış ; Merkür. Kalın atmosferiyle boğulan ; Venüs. Gezegenler arasında benzersiz olan ; Dünya . Son olarak soğuk bir çöl dünyası; Mars.

Her biri, bir zamanlar Dünya şartlarını taşıdılar. Aynı şartları taşımalarının nedeni aynı elementlerden oluşmuş olmalarıdır. Bu elementler ;Karbon, Demir, Oksijen, Nitrojen yani 4,5 milyon yıl önce Güneş sistemini oluşturmak için çöken bulutun atomlarıdır. Aynı atomları taşısalar bile zamanla yaptıkları yer değiştirmeler , çarpışmalar sonucu bu şartları kaybetmişlerdir.

Son birkaç on yıl içinde gezegenlere gönderilen uzay araçları sayesinde gezegenler için teoriler üretmeye başlandı.

Eğer gezegenler için üretilen teorileri, gezegenlerin birbirinden ilginç yapılarını merak ediyorsanız bu serinin devamını okumaya ne dersiniz?

Emeğimize destek için yazımıza yorum yapabilir ve yazımızı paylaşabilirsiniz.

Yağmur Geçer

4 YORUM

 1. Avatar
  Zeynep öztürk

  Harika bir konu seçmişsiniz. Bu konudaki diğer yazılarınızı heyecanla bekliyorum.

  • Avatar
   Yağmur Geçer

   Teşekkürler. Bende sizin kadar heyecanlıyım ama merak etmeyin yakın bir zamanda ilk yazı gelecek.

 2. Avatar
  AffiliateLabz

  Great content! Super high-quality! Keep it up! 🙂