GENEL GÖRELİLİK

Hoşgeldiniz. Bugün, Eınsteın gibi birçok bilim insanın hayalini kurduğu ‘her şeyin teorisi’ başlığında yapılan adımlara teker teker göz atacağız. Evrende gerçekleşen her şeyin bir bağlantısı olması gerekir en azından gözlemlediğimiz kadarıyla böyle olmalı. Bu bağlantıyı bulmak evreni yaratan yaratıcının zihnini okumak anlamına gelir. Şu ana kadar elimizde bulunan en mantıklı kuram ‘Sicim Teorisi’. Sicim teorisini anlamak için evrendeki 4 temel yasayı bilmek gerekiyor. O zaman hazırsanız bilim yolculuğuna başlayalım.

1665 yılında Sır Isaac Newton’un başına değerli bir elma düşmesi bilim de çığır açıcı olaylara yol açtı. O zamana kadar bildiğimiz bir evrene yeni bir bakış açısı kazandırdı. Elmanın düşmesini sağlayan kuvvet ile gezegenlerin yörüngeden sapmadan dönmesi arasındaki kuvvetin aynı olduğunu keşfetti.

Ünlü Yerçekimi kuvvetini yani ‘G’ yi keşfetti. Newton’un denklemleri o kadar muazzamdı ki yaklaşık 300 boyunca kullanıldı. Hatta Soğuk Savaş rekabeti ile birbiri ardınca roketlerin fırlatılması Newton denklemleri sayesinde oldu.

Buraya kadar her şey güzel. Ama Newton’ın utanç verici bir sırrı vardı. Yerçekimini denklemlere dökmüştü ama yerçekiminin nasıl işlediği konusunda hiçbir fikri yoktu. Bu sorun, uzun yıllar kimsenin dikkatini çekmedi.

1900’lü yılların başında İsviçre Patent Ofisinde çalışan bir genç ışıkla ilgili araştırma yapıyordu. Işık ile ilgili çalışmalarının, bilimin babası olan Newton’ın yasalarıyla çelişeceğini kim bilebilirdi ki?

Bu çelişkiyi bir örnekle anlatmaya çalışayım. Güneşin habersiz ve bir anda yok olduğunu hayal edelim. Peki, sizce güneşin etrafında dönen gezegenlere ne olacak?

Newton’un denklemlerine göre güneş kaybolduğu anda gezegenler yörüngelerden fırlayacaktı.

Eınsteın ise ışıktan daha hızlı hiçbir şeyin olmadığını keşfetmişti. Güneş ışınları gezegenlere ulaşamadığı an, gezegenler yörüngelerden çıkacaktı. Açıklayayım. Güneş ışınları Dünya’ya yaklaşık olarak 8 dakikada ulaşır. Güneş ortadan kaybolduktan 8 dakika sonra, güneşin kaybolduğunu anlayan dünya yörüngeden çıkmaya başlar.

Bu evrene yeni bir bakış açısı kazandırdı. Evrenin yeni resmi daha doğru bir şekilde çizilmeye başlıyordu. Eınsteın bulduğu bu keşife ‘Genel Görelilik’ adını verdi. Bu keşifle dünya da büyük ün ve şöhret kazandı.

Eınsteın’ın Genel Görelilik Kuramı, nesnelerin etraflarındaki uzayzamanı büktüklerini söyler. Bir tramplen üzerinde ağır bir gülleyi düşünün. Bu güllenin etrafına küçük cisimler koyarsanız gülleye doğru düşerler.

Bu örnek bize yerçekimi kuvvetinin nasıl işlediği konusunda bir fikir veriyor. Güneş uzayzamanın dokusunu büker ve bu bükülme sonucunda gezegenler güneşin etrafında döner.

Newton’ın fiziği kesinlikle yanlış değildir. Zaten Eınsteın’ın denklemlerini çok hassas ölçülerde kullanıyoruz. Küçük ölçeklerde ve yavaş hızlarda iki fizik aynı sonuçları verir. Hatta Newton’ın denklemleri daha basit olduğundan daha kullanışlıdır. Eınsteın’ın kendi sözleri ile özetlersek:

Bununla birlikte kimse Newton’un kudretli çalışmasının bu ya da başka bir teori tarafından aşılabileceğini sanmasın. Onun büyük ve anlaşılır fikirleri, doğa felsefesi alanında tüm modern kavramsal yapımızın temeli olarak her zaman biricik anlamını koruyacaktır.

Eınsteın’ın amacı her şeyin teorisini bulmaktı. Bu yüzden o zamana kadar bilinen temel iki kuvveti birleştirmeliydi. Yerçekimini ve elektromanyetizmayı.

James Clark Maxwell elektrik ve manyetik alanın birbiri ile ilişkili olduğunu çok basit 4 zarif denklemle açıkladı. Bu bilim adına muhteşem bir keşifti. Böylelikle “elektromanyetizma kuvveti” de var oldu.

Eınsteın bu iki kuvveti birleştirirken benzerliklerinden çok farklılıklarının olduğunu fark etti. Sözgelimi bunu bir örnek ile daha iyi açıklayalım.

Bu bir düşünce deneyidir! Bir çatıdan atladığınızı hayal edin. Yerçekimi kuvvetinin gücüne göre sizin dünyanın merkezine kadar gitmeniz lazım. Ama böyle bir şey olmuyor. Sadece yere dümdüz bir şekilde yapışıyorsunuz.Peki sizce bunun sebebi ne olabilir?

Bunun cevabı elektromanyetizmadır. Ben, sen, yer her şey maddenin yapıtaşı olan atomlardan meydana gelmektedir. Atomların etrafında elektron diye bildiğimiz negatif elektrik yükü vardır. Bu yüzden siz yere düştüğünüzde bu elektronlar birleşerek muazzam derecede bir elektromanyetizma kuvveti oluşturur. Bu da yerin merkezine inmenizi engeller.

Yerçekimi kuvveti daha küçük ölçeklere indiğimizde adeta etkisiz kalıyordu. Elektromanyetizma, yerçekiminden milyarlarca kat büyük ve etkili.

Bu birleştirme çabaları Eınsteın için bir çıkmaza girdi. Üstüne üstlük fizikte de değişimler olacaktı ve “Tanrı zar atmaz” sözünü söylediği kuantum fiziği de işe dahil olacaktı.

Buraya kadar anlattığımız olaylar ile her şeyin teorisi resmini çizmeye başladık. Diğer yazımızda kuantum fiziğini anlatıyor olacağız. O zamana kadar hoşçakalın.

Bir sonraki yazıyı okumak için buraya tıklayın.

Emeğimize destek için yazımıza yorum yapabilir ve yazımızı paylaşabilirsiniz.

Dilan Akbulut

SİTEDE HER ŞEY PAYLAŞILIR ÇÜNKÜ ÇOK ENTELLEKTÜELİZ

45 YORUM

 1. Avatar

  elinize sağlık arkadaşlar

 2. Avatar

  keyifli bir yazı olmuş tebrikler

 3. Avatar

  İzledinix belgeselleri paylaşabilirsin

 4. Avatar

  genç arkadaşlara destek olalım

 5. Avatar

  bilim yazıları daha da sık gelmelii

 6. Avatar

  hatalardan doruya ulaşılır bilim böyledir

 7. Avatar

  her konuya değinmeniz çok güzel

 8. Avatar

  eınstein

 9. Avatar

  çok güzel olmuş gerçekten

 10. Avatar

  tebrikler kanka

 11. Avatar

  ı’d love it

 12. Avatar

  eline emeğine sağlık dostum

 13. Avatar

  çok güzel

 14. Avatar

  alkış efekti

 15. Avatar

  güzel

 16. Avatar

  bilgilere nereden ulaşıyorsunuz

 17. Avatar

  evrim teorisini de yazar mısın

 18. Avatar

  götür beni aya

 19. Avatar

  devamı gelsin lütfen

 20. Avatar

  bilgilendik dilan:)

 21. Avatar

  tebrikler

 22. Avatar

  pazarlama üzerine yazılarda yazabilirsin

 23. Avatar

  bu kadar çok yorum nden var

 24. Avatar

  bayıldım

 25. Avatar

  great

 26. Avatar

  ingilizce öğrenme projen güzel gidiyo sakın bırakma

 27. Avatar

  daha keşfedilmesi gereken bir sürü şey var

 28. Avatar

  çok iyi ya

 29. Avatar

  🙂

 30. Avatar

  çok güzel

 31. Avatar

  bilim yazıları daha çok gelmeli

 32. Avatar

  ee devamı nerde admin unuttun mu yoksa

 33. Avatar

  beğendim:)

 34. Avatar

  dizi film önerisi gelsin

 35. Avatar

  bayağı iyi

 36. Avatar

  eınsteın zeki

 37. Avatar

  fizikk o kadae da kötü değilmiş

 38. Avatar

  thx

 39. Avatar

  Id love it

 40. Avatar

  very good

 41. Avatar

  dont stop

 42. Avatar

  great