EVDE SIKILANLAR İÇİN 10 ÖNERİ :)

Evde televizyon, telefon, sosyal medya başında pineklemekten sıkıldıysanız; doğru adrestesiniz! Bugün evde yapılabilecek güzel ve eğlenceli aktivitelerden bahsedeceğim.

GENEL ÖZET

 1. GEÇMİŞİNİ BİR KAĞIDA YAZ
 2. EFSANELEŞMİŞ FİLMLERİ İZLE
 3. BİR LİSAN BİR İNSAN/ DİL ÖĞREN
 4. YAZILIM, KODLAMA ÖĞREN
 5. MÜZİK ALETİ ÇALMAYI DENE
 6. YENİ ŞARKILAR KEŞFET
 7. YENİ TARİFLER DENE
 8. WEB SİTESİNDE YAZARLIK YAP
 9. KİTAP OKU
 10. SON OLARAK

1-GEÇMİŞİNİ BİR KAĞIDA YAZ

geçmişini-yaz
GEÇMİŞİNİ YAZ

Bu nasıl bir aktivite demeden önce açıklamama izin verin 😀 Evde kalma süreci, dünyadaki ve ülkemizdeki corona virüsü ile alakalı istatistiklerden de anlaşılıyor ki bir süre daha uzayacak.

Bu evde kalma sürecinde hepimizin bir şekilde psikolojisi kötü etkilendi. Hiçbir şey yapmak istemiyoruz. Hatta sadece dizi, film ve sosyal medya ile günlerimizi harcıyoruz.

İşte tam olarak şimdi, yeni bir başlangıç yapma vakti! Bu başlangıcı yapmadan önce geçmişinizdeki hataları gözden geçirin. Bir kişi, bir olay , bir iş veya herhangi bir şeyin; size yararı yoksa eğer yeni hayatınızda asla yer vermeyin. Geçmişe saplantılı kalmayın 🙂

2-EFSANELEŞMİŞ FİLMLERİ İZLE

film-izle
FİLM İZLE

Zaten dizi ve film bolca izliyorsunuzdur. Bazı filmler vardır ki her türlü sohbet konusu olur, genel kültürü arttırır ve ufku genişlettirir. Biz bu tarz filmlere ‘efsaneleşmiş filmler’ diyoruz. Bu filmlerden birkaçını aşağıya yazıyorum ve kesinlikle ama kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum. 😀

1-ESARETİN BEDELİ

ESARETİN BEDELİ

2- BABA

THE GODFATHER

3-UCUZ ROMAN

ucuz-roman
Ucuz Roman

4- SIKIYSA YAKALA

sıkıysa-yakala
SIKIYSA YAKALA

5-FORREST GUMP

Forrest_Gump
FORREST GUMP

Film ve dizi önerilerini başka bir yazıda daha ayrıntılı paylaşmayı düşünüyorum. Şimdilik bu kadar yeter !

3- BİR LİSAN BİR İNSAN/ DİL ÖĞREN

Dil öğrenmek, benim için hep aşılmaz bir engel olarak gelirdi ta ki 2 hafta öncesine kadar. Hep bir bahane ile dil öğrenmeyi erteliyordum. Ama kusura bakmayın yeni dünyada yer edinmek istiyorsanız, ertelemek gibi bir lüksünüz yok!

İlk adım nedir, Dilan?!

Cevap; Duolingo.

Duolingo belki tam olarak ingilizce öğretmeyebilir ama en azından o dile karşı bir aşinalığınızın oluşmasını sağlar. Hatta şu an ingilizceye çalışmak o kadar keyifli geliyor ki!

İlk bir hafta duolingo ile ingilizce çalışmayı kendime alışkanlık haline getirdikten sonra bunu Lingusta ile destekledim. Ve desteklemeye devam ediyorum.

Bence günde 5 dakika olsa bile, bu zamana kadar hep ertelediğiniz o dile çalışmayı deneyin. Pişman olmayacaksınız 😀

4-YAZILIM, KODLAMA ÖĞREN

udemy
UDEMY

Nasıl ki okuma ve yazma herkesin bilmesi gereken bir olaysa; kodlama da herkesin bilmesi gereken bir olay olacak. #rezalın

Zamandan bol ne var! Yazılım ve kodlamayı öğrenmenin sayısız yolu var. Youtube’da çok kaliteli insanların ücretsiz olarak yayımladığı videolara bakarak bile kendinize çok şey katarsınız.

Ya da Udemy denilen platformdan, çok cüzi miktarlarda dilediğiniz kursu satın alabilirsiniz.

Udemy üzerinden 110 saatlik web proglamlama eğitimi aldım ve yazılım konusunda bir sürü fayda sağladı. Udemy sadece yazılım ve kodlama ile sınırlı bir platform değil bu yüzden her türlü konuda eğitim satın alabilirsiniz.

Hem de satın aldığınız ücretli kursu tamamladığınızda size sertifika veriyor. Ücretsiz kurslar da mevcut fakat sertifika yok.

Yazılımın kendisi kendi başına ayrı bir konu ve bunun hakkında da yazı gelecektir mutlaka! 😀

5-MÜZİK ALETİ ÇALMAYI DENE

müzialeti-çalın
MÜZİK ALETİ

Müzik aletinden kasıt; piyano, gitar, keman değil sadece. İlkokulda alınan flütler ve melodikalarla bile bir sürü parça çalınabilir. Çalamasanız bile, sadece bir deneyin. Denemekten ne zarar gelebilir ki! 😀

Mesela benim sesim güzel olmamasına rağmen, gitar çalıp şarkı söylüyorum. Ve bu beni rahatlatıyor. Siz de özgürce şarkı söyleyin !

6- YENİ ŞARKILAR KEŞFET

YENİ ŞARKILAR KEŞFET
YENİ ŞARKILAR KEŞFET

Hazır müzikten bahsetmişken, bu madde ile devam edelim. Yeni şarkılar dinlemek, beyninize dopamin hormonu salgılattıracaktır. Spotify gibi sayısız mobil uygulama zaten müzik dünyası adına kurulmuş.!

Herkesin tarzı farklıdır ama yine de birkaç şarkı önermek istiyorum. Dinlediğim tür şarkılar; türkçe slow ya da yabancı nostalji şarkılardır genellikle. Dinlediğim şarkıları seviyorum.

 • EDA BABA – BENİ VUR
 • RENGİN – ALDATILDIK
 • EMRE AYDIN – HER ŞEY BİRAZ HALA SEN

Sezen Aksu, Fikret Kızılok, Cem Karaca, Mehmet Güreli gibi üstadları da dinliyorum. Ama siz zaten biliyorsunuzdur diye bunları önermedim.

 • EAGLES – HOTEL CALİFORNİA
 • 4 NON BLONDERS- WHATS UP
 • STİNG – SHAPE OF MY HEART

Bunlarda dinlenilmesi insana keyif veren yabancı şarkılar. Dinlemeniz tavsiye edilir 😀

7- YENİ TARİFLER DENE

YEMEK YAPIN
YEMEK YAPIN

Bu madde, gerçekten evde yapılabilecek en güzel şeylerden biri. Kurabiye, poğaça, kek, börek… Nefis yemek tariflerini açın; hiç denemediğiniz bir tarifi deneyin ve rahatlayın 😀

8- WEB SİTESİNDE YAZARLIK YAP

YAZARLIK YAPIN
YAZARLIK YAPIN

Bir sitede yazarlık yapmak düşüncesi, sizin ilginizi çekmemiş olabilir. Çünkü sitelerde yazı yazmak için mükemmel bir bilgi birikimi gerekiyormuş gibi sanıyoruz.

Aslında olay o değil. En azından kendi web sitem için konuşabilirim ki, kendi hayat hikayenizi, kendi deneyimlerinizi anlatmanız bile onlarca kişiye bir sürü şey öğretebilir. Zaten sitenin felsefesi de ‘öğreti’ üzerine kuruludur.

Bu maddeleri, sadece okuyup geçmeniz için değil; hayata uygulayıp değişim yapmak için yazıyoruz. Ve bulunduğunuz site size yazarlık için bir fırsat sunuyor! Tek bir yazı yazmanız bile, size motivasyon sağlayacaktır emin olun :’)

Evdeyken bir saatinizi ayırıp yazmanızın kime ne zararı olabilir ki? Bunu kesinlikle düşünün. 😀

9-KİTAP OKU

KİTAP OKU
KİTAP OKU

Kitaplıklarınızda çürümeye yüz tutmuş kitapları alın ve okuyun. Dostoyevski, Goerge Orwell, Orhan Pamuk ve Ahmet Ümit’in kitapları varsa kesinlikle okuyun!

 • HAYVAN ÇİFTLİĞİ- GEORGE ORWELL
 • İSTANBUL HATIRASI – AHMET ÜMİT
 • EZİLENLER – DOSTOYEVSKİ
 • YENİ HAYAT – ORHAN PAMUK

Hayvan Çiftlik‘ini her yıl en az bir kez okurum. Her ne kadar George Orwell , Stalin’e gönderme amaçlı bu kitabı yazmış olsa da günümüzde de geçerliğini hala koruyor. 🙂

İstanbul Hatırası, okuduğum en dolu dolu kitaplardan birisidir. Tarih, cinayet, gizem, dostluk, aşk… Bir sürü konuyu bünyesinde barındıran Ahmet Ümit kitabı kesinlikle okunmaya değer.

10- SON OLARAK

SEVDİĞİNİZİ SÖYLEYİN
SEVDİĞİNİZİ SÖYLEYİN

Bunların hiçbirisini yapmak istemeyebilirsiniz. Ya da yapmaya zamanınız yoktur.

Netice itibari ile uzaktan da olsa online bir şekilde iş, ders, ödev devam ediyor.

Ama en azından sevdiğiniz bir insana, onu sevdiğinizi söyleyin ve değerli olduğunu hissettirin. Hele ki böyle bir dönemde insanların en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden biri, birisinin sevgisi ve değeri.

Bunu dikkate alın.:)

10 tane tavsiye kendimizi geliştirmek, kafa dağıtmak, genel kültürü arttırmak açısından önemli. En azından bana göre. O zaman hoşça kalın ve kendinize iyi bakın 🙂

Etiketler

Dilan Akbulut

SİTEDE HER ŞEY PAYLAŞILIR ÇÜNKÜ ÇOK ENTELLEKTÜELİZ

4 YORUM

 1. Avatar

  Mükemmel tavsiyeler 💯

 2. Avatar

  emojiyi biraz fazla kaçırmışsınız galiba 😁 Onun haricinde tavsiyeler çok güzel. Kitap dizi film önerileri gelse harika olir