CORONA VİRÜSÜ ANLAMSIZ KOŞUŞTURMAYA ARA VERMEK İÇİN GELMİŞ OLABİLİR Mİ?

(18 mart itibari ile istatistikler güncellenmiştir.)

Merhaba. Nasılsınız? Aslına bakarsanız corona virüsü olayını gerek bilimsel açıdan gerekse de dini açıdan bir sürü kişi ele aldı. Okuyacağınız yazıda ben, işin biraz daha manevi boyutunu ele almak istiyorum. Hayatımızın hareketli işleyişinde neleri kaçırdığımıza bakmak istiyorum. Pek tabi öncelikle işin kısaca bilimsel yönüne bakalım. Hazırsanız başlayalım.

(18 mart itibari ile istatistikler güncellenmiştir.)

(Aşağıdaki Youtube videosu sonrasında işin maneviyat boyutunu ele alıyorum.)

Aslında corona virüsü yerine Sars-Cov-2 virüsü desek daha doğru olur. Nasıl ki HIV bir virüs olup AIDS hastalığına sebebiyet veriyor. Aynı şekilde Sars-Cov-2 virüsü de Covid-19 hastalığına sebebiyet veriyor.

Şu ana kadar DSÖ tarafından açıklanan verilere göre corona virüs sebebi ile yaşanan vakalarda ölüm oranı %3.4 kadar.

Dünya genelinde şimdiye dek 202.241 vaka tespit edildi. Bu vakalardan 8010 kişinin durumu ölüm ile sonuçlandı. İyileşen sayısı 82.813. (18 Mart 2020 güncel veri).

17 Mart 2020 salıyı çarşambaya bağlayan gece, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı resmi verilere göre Türkiye’de görülen vaka sayısı 98. Bakanımız, 89 yaşında erkek bir bireyin hayatını kaybettiğini de açıkladı.

Türkiye’de şu an açıklanan verilere göre iyileşen hasta yok.

Corona virüsünün ölümcüllüğü gençlerde çok az. Yaklaşık olarak %0.2 . Yani bin kişiden 2 kişi hayatını kaybediyor, diyebiliriz.

Türkiye de dahil olmak üzere şu anda 118 ülkede Covid-19 yani corono virüs vakası görüldü.

İstatistik verilere her yerde ulaşilabilir ve şu anlık bu kadarını bilsek yeterli.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) dünyada her yıl 290 bin ila 650 bin arasında grip ile ilişkili ölüm görüldüğünü rapor etmektedir.

Gribin öldürme olasılığı bu kadar fazla iken hatta yaklaşık olarak günde 1000- 1500 kişiyi öldürürken, neden corona virüsü gündem oldu?

Takdir edersiniz ki gribin varlığı uzun yüzyıllardan beri biliniyordu bu yüzden bildiğimiz şey bizi korkutmuyor.

Ama corona virüsü daha üç ay öncesine kadar hiç bilmediğimiz bir virüs olduğundan insanları korkuttu ve büyük bir panik havası yarattı.

Bu konunun ehlisi olmadığımdan ötürü yanlış yönlendirme yapmak istemem. Bu yüzden size bilgilenebileceğiniz bir kanalın linkini bırakıyorum aşağıya. Evrim ağacını zaten duymuşsunuzdur ve Çağrı hoca her şeyi çok net açıklıyor. Corona virüs hakkındaki son gelişmeleri öğrenmek istiyorsanız kesinlikle izlemelisiniz!!

Ve asıl yazmak istediğim konuya gelelim. İşin maneviyat tarafına bakalım.

Teknolojinin çığır açıcı bir şekilde ilerlediği yirmi birinci yüzyılda zamanın nasıl geçtiğinin farkında değiliz.

Kendi yaşantılarımızı düşündüğümüzde ; iş ,okul , uyku, dinlenme derken zamanın büyük çoğunluğunu tüketiyoruz. Geriye kalan az bir zaman, homojen olarak dağılmadığı için nasıl geçtiğinin farkında değiliz.

Mesela Çin’e bakacak olursak, dünyanın genel anlamda en iyi ekonomisine sahip ya birinci ya ikinci ülkesidir. Virüsten önce Çin’de hayat canlıydı; Sabahleyin okula ya da işe yetişmeye çalışan insanlar, sıkışık trafik, zor bir sınavı ya da zor bir projesi olup onu yetiştirmeye çalışan binlerce insan vardı.

Corona virüsünün beraberinde getirdiği üst düzey güvenlik sebebiyle birkaç haftadan beri ev dışına çıkmak pek mümkün değil. Tabi ki gerek yemek gerekse başka ihtiyaçlar olsun belirli gün sınırıyla çıkmaya izin var.

Evin içinde kalmayı bir hayal edin. Bir gün dayanabilirsiniz; belki de bir hafta. Dışarıyı çıkmayı pek sevmeyen birisiyseniz bu süre iki haftaya da çıkabilir.

Peki, ya sonra?

Ev artık sıkıcı gelmeye başlar. Ama her ne olursa olsun bu sıkıntıdan patlamanızı engelleyen bir şey vardır. Etrafınızda insanlar, sizi seven ya da sizin sevdiğiniz, en azından değer verdiğiniz insanlar vardır.

O zamana kadar ki başarılarınızın, insanların alkışlayacağı başarılarınızın hiçbir önemi kalmamıştır. Ya da başarısızlıklarınızın. Konuşabileceğiniz, seveceğiniz insanların bir önemi vardır; hapishaneye dönen evin içinde.

Tam olarak burada kendi yaşantılarınızı düşünmenizi istiyorum. Durun ve gerçekten bir düşünün.

Ne başardınız? Bu soruyu insanların alkışlayacağı ‘maddi türden başarı’ olarak algılamanızı istemiyorum. İç dünyanızda neyi başardığınızı soruyorum.

Mesela en son ne zaman üzgün gördüğünüz bir insana merhamet gösterdiniz? Ne zaman özgürce gülüp, özgürce ağladınız? Size değer veren etrafınızdaki insanlara onları sevdiğinizi söylediniz mi?

Corona virüsünden korkmamızın temel sebebi; ölümdür. Kendimizi hiç umursamadan; sınavlar, projeler, görüşmeler, insanlar için mahvediyoruz her gün.

Şimdi ise ‘ölüm gerçeği’ ile karşılaşınca kendimizi değere bindiriyoruz. İşte bu süreçte belki de biraz dinlenme vakti gelmiştir. Ruhumuza değer vermenin , hayattaki amacımızın ne olduğunu sorgulamanın ve bulmanın zamanı gelmiştir. Gözden kaçırdığımız ya da görmezlikten geldiğimiz insani duyguları yaşamanın vakti gelmiştir.

İnsani yönlerimizden soyutlanmış olmamız sadece benim, senin değil; genel olarak dünyadaki tüm insanları ilgilendiren bir problem. Belki de toplum olarak bir şeyleri fark etmemiz gerekiyordur.

Her ne olursa olsun gerekli önlemleri alın ve yaşamanın keyfini çıkarın! Güneş doğmaya devam ettiği sürece siz de yaşamak için yeniden doğun!

Corona virüsünün son dakika gündemimizden çıktığı günleri görmek dileği ile mutlu ve hoşçakalın!:)

Sorgulama kategorisine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Dilan Akbulut

SİTEDE HER ŞEY PAYLAŞILIR ÇÜNKÜ ÇOK ENTELLEKTÜELİZ

22 YORUM

 1. Avatar

  I like this site – its so usefull and helpfull.

 2. Avatar

  Sorgulayıcı bakış acısı,analizlerin iyi ama daha da iyi olabilir

  • Avatar
   Dilan Akbulut

   Amacımız da kendimizi her geçen gün geliştirmek, daha iyi analizler yapabilmek. Yorum için teşekkürler:)

 3. Avatar

  Çok harika bir yazı olmuş .

 4. Avatar
  Dilan Akbulut

  Arkadaşlar, eleştirisini sahte kullanıcı adı ve sahte bir gmail hesabı ile yapan patateslerin yorumlarını paylaşmıyoruz, bilginize:)

 5. Avatar

  Siteniz cok bilgilendirici herkese tavsiye ediyorum

 6. Avatar

  Şu zamanda insanları korkutan endişelendiren virüs haberlerinden sonra bu konuyu böyle farklı bir açı ile almanız yazınızı daha da çekici hâle getiriyor.

 7. Avatar

  Her insanın anlayabileceği bir düzeyde yazılmış, içeriğiniz oldukça yeterli 🙂

 8. CORONA VİRÜSÜ VE EKONOMİ | ALFARABYUS

  […] nasılsınız? Corona virüsünün hızla yayıldığı dünyamızda korku, panik, telaş ve bir boşluk hissiyatı var. Sanki […]

 9. Avatar

  Çok doğru insan bilmediği şeyden korkar. Ele aldığınız değerlendirmeler çok güzel, anlatımınızın da zamanla daha çok gelişmesini takip etmek isterim. Başarılar 😀

 10. Avatar

  Şuan mücadele ettiğimiz bir hastalık ile ilgili tespitlerin çok güzel

 11. İNGİLİZ SÖMÜRGECİLİĞİ – ALFARABYUS

  […] İzole edilen bugünlerde hepimiz evde bir şekilde yaşamayı sürdürmeye çalışıyoruz. Dizi ve film izleyerek, kitap okuyarak bugünleri atlatmaya çalışıyoruz. […]

 12. BİPOLAR BOZUKLUK – ALFARABYUS

  […] nasılsınız? Mutlu, üzgün, sıkılmış… Siz hangisisiniz? Şahsen beni sorarsanız şu karantina günlerinde çok sıkılmış bir ruh hali içerisindeyim. Sizde ruh hallerinizi yorumlarda belirte […]

 13. Avatar

  I value the info on your internet site. Thanks a bunch!

 14. Avatar

  Good blog you have here..