TARİH KADER MİDİR?

Hoşgeldiniz. Nasılsınız? Hepimizin konuşma arasında öylesine sorduğu bir sorudur : ‘ Nasılsınız?’ sorusu. Genellikle verilen cevap öylesine ‘iyiyim’dir. Ve neden iyi olduğumuz, kimsenin umrunda olmadan hatta belki bizim de umrumuzda olmadan konuşma arasında uçup gider. Neden böyle bir giriş yaptın diyecekler, okumaya devam edin lütfen.

Sanayi Devrimi

Bilim ve tarih başlıklar altında birçok kategoride birçok yazı yazdık ve yazmaya devam ediyoruz. Özellikle tarih kategorisinde yazdığımız yazıların içeriği yaşanmış ve bitmiş olaylar üzerinde. Adnan Menderesin idamının nasıl olduğunu, demokrat partinin nasıl kurulduğunu gibi ‘nasıl‘ sorusuna yönelik yazılar yazdık. Kesinlikle birçok şeyin nedenini de anlattık ama temel de yatan ‘nasıl’ sorusu.

Neden 27 Mayıs 1960 yılında başka bir yerde değilde Türkiye’de darbe oldu? Sanayi Devrimi neden Arjantin’de değil de İngiltere de başladı? Neden toplumsal sınıflar var? .. Neden bazı ülkeler fakir, bazı ülkeler zengin?… Bu gibi soruların cevabını arayacağız.

Örneğin okullarda matematik formüllerinin nasıl olduğu gösterilir ama neden öyle bir formüle ihtiyaç duyulduğu anlatılmaz. Demek istediğim nasıl ve neden kavramları hayatımızın her yerinde. Önemli olan bu basitmiş gibi görünen iki soruyu dengeli kullanmayı başarabilmek.

Bu seriye başlamamda bana kaynak olan kitap ‘ Ulusların Düşüşü’ adlı bilimsel bir kitap olacak. ‘Nasıl‘larda kaybolurken nedenini sormayı unuttuğumuz bir sürü tarihi olayı sorgulayacağız.

Umarım bundan sonra nasıl olduğunuz sorulduğunda nedenini düşünerek cevap verirsiniz. Diğer yazımızda görüşene dek hoşça kalın.

Etiketler

Dilan Akbulut

SİTEDE HER ŞEY PAYLAŞILIR ÇÜNKÜ ÇOK ENTELLEKTÜELİZ

4 YORUM

 1. Avatar

  Bilgini çok güzel ve açık ifade etmişsin teşekkür ederim.

 2. İNGİLİZ SÖMÜRGECİLİĞİ – ALFARABYUS

  […] Bir önceki yazıya ulaşmak için buraya tıklayın. […]

 3. Avatar

  Cool website!

  My name’s Eric, and I just found your site – alfarabyus.com – while surfing the net. You showed up at the top of the search results, so I checked you out. Looks like what you’re doing is pretty cool.