SALGINDAN SONRA NELER DEĞİŞECEK?

Herkes tutturmuş ‘ hiçbir şey eskisi gibi olmayacak ‘ diye. Sosyal mesafe, maske, dezenfektan derken zaten bir şeyler değişmiş bulunmakta. Tabi bu ufak değişiklikler, ufak yaşantılarımızda etkili. Ekonomi, turizm, avm, internet, Çin, Amerika… Bakalım, neler değişecek ve yeni dünya düzeninde kendimize yer bulacak mıyız?

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre bu salgını kontrol altına almak uzun sürebilir. En iyi ihtimal eylül ayı olarak görülse de, bu sürenin yıllara çıkabileceği ihtimali de çok kuvvetli.

Ne kadar süreceği ekonomik şartlar açısından çok önemli. Çünkü her devlet fazladan para basmaya başladı. Ve basılan her para, paranın değerini azaltmak demektir. Umarım olmaz, ama diyelim ki salgın 1 yıl sürdü. Bu bir yıl boyunca paranın değer kaybetmesi anlamına geliyor.

Corona virüsü; devletlerin sağlık alanındaki yeterliliklerini, sağlık alanına ayırılan bütçeyi ve bu tarz olağanüstü hal durumlarına ne kadar hazır olduklarını açığa çıkardı. Ya da hazır olmadıklarını.

Coronadan dolayı enfekte olan hastaların çok olduğu ülkelerde halk birilerine fatura çıkaracaktır. Mevcut hükümete karşı antisempati oluşabilir. ABD, İspanya, İtalya gibi ülkeler mesela.

ABD’de direkt olarak Trump’ın hedef alınacağı çok açık. Önümüzdeki Kasım ayında Amerika’da gerçekleşecek seçimler sebebi ile Trump’ın eli ayağı tutuştu. Ekonomiyi güçlendirmek için daha doğrusu güçlü göstermek için halkın sağlığını hiçe saydı. Arkadaş seçmen kaybedeceğini akıl edememiş galiba.

Bunun yanı sıra Trump, birçok ülke ile atıştı; hatta corona virüsüne ‘Çin virüsü’ dedi. Aslında Çin virüsü noktasında haklı olabilir. Maske, dezenfektan gibi tıbbi malzemelerin diğer ülkelere gönderilmesine karşı çıktı. Tabirleri basite indirgemeye çalışıyorum.

Haberde gördüğünüz gibi Trump maskelere el koydu.

abd-el-koyduabd-el-koydu
abd-el-koydu

Turizm konusuna gelelim. Türkiye’nin ekonomisinde turizmin çok çok önemli bir yeri var. Ama takdir edersiniz ki corona’dan sonra kimse kolay kolay yurt dışına çıkmaz. En azından bu yaz için bu yorumu yapabiliriz keza bu dünyanın her yeri için geçerli. Turizmin olmaması demek , ekonomide sıkıntı çekmek demek. Bu sıkıntıyı en aza indirgemek için ülkeler iç turizmi canlandıracaklardır. Yani yazın ortasında okulun açılmasını kimse beklemesin.

Yapay zeka, artık çok daha fazla, daha aktif bir şekilde hayatlarımızda olmak zorunda. İnsanlar çalışmadığında da üretimin durmaması gerekiyor. Çin’de bulunan büyük markalar da işlerini durdurmuşlardı bir süre önce. Üretimin durma noktasını yavaşlatmak adı altında birçok yerde yapay zeka artacaktır. Bu da işsizlik oranlarının artmasına ön ayak olacak.

Halk nasıl kendi devletinden hesap soracaksa, devletler de Çin’den hesap soracaklardır. En azından gördükleri her sineğe, yarasaya atlamasınlar; başlangıç için o da yeter. Çin’in halkına karşı güttüğü bu fakirlik politikasının bir an önce düzeltilmesini umut ediyoruz.

E-ticaret konusunda önyargıları olan insanlar bile, zaruretten dolayı kullandıkları için aslında e-ticaret sitelerinin çok faydalı olduğunu gördü. En azından öyle umut ediyorum. Yani e-ticaret siteleri daha yoğun olarak kullanılacaktır. Jeff Bezos yine ve yeniden kârlı çıktı bu işten de. Ali Baba’yı da unutmayalım. Ve coğrafya kaderdir deyip yolumuza devam edelim. (Her şeyin otomatik bahanesi 😀 ).

E-ticaretten dolayı da AVM’lerin sayısı azalacaktır. Ama ülkemizde birçok yeri kapalı olsa dahi AVM’lere 1 günde 1 milyondan fazla ziyaret gerçekleştirildi.

avm-ziyaret
avm-ziyaret

Hollywood’da pazarlanan Amerika imajının yerle bir olması ile yeni dünyanın kartları Çin’in eline geçebilir. Bence şuan ki durumda hemfikir olacağımız nokta Amerika’nın o kadar da güçlü olmadığı gerçeği. Makro ölçekte böyle bir salgını en başarısız şekilde yürüten ülke konumunda şu an.

İnsanlar eve kapandıkları için Netflix’in hisse senetleri uçtu. Hatta geçtiğimiz haftalarda Avrupa’da yaşanan Netflix’e yoğun giriş sebebi ile izleme kalitesi düşürüldü. Bu da internet altyapısının daha da güçlendirilmesi gerektiğini yani 5G’ye olan talebin arttırılacağı anlamına geliyor. 5G’nin zararlı olduğunu savunan büyük bir kesim var. Hatta virüsün 5G yüzünden ortaya çıktığını söyleyen komplo teorileri de dönmeye başladı. 5G konusunu başlı başlına değerlendirmemiz gerekiyor. Başka bir yazıda 5G konusunu ayrıntısıyla ele alırız.

Bunların hepsi de olabilir, hiçbiri de olmayabilir. Temelinde bunlar birtakım spekülasyonlardan ibaret. Diğer yazıda Amerika ve Çin mücadelesini, Türkiye’nin bu işten nasıl çıkacağını gibi daha derinsel mevzulara ineceğiz. . Diğer bir yazıda ufkumuzu açana kadar, ufukta hoşça beklemede kalın. (Biraz zorlama oldu. )

Dilan Akbulut

SİTEDE HER ŞEY PAYLAŞILIR ÇÜNKÜ ÇOK ENTELLEKTÜELİZ

28 YORUM

 1. Avatar

  Trump adamdır. Bu arada 2.yazı ne zaman?

 2. Avatar

  Aslında baktığınızda çok korkunç bir gelecek bizi bekliyor. Sordugunuz soruya cevap vermek gerekirse yapay zeka tarzı teknolojiye yönelmezsek yeni dünyada bize yer yok. Yazı için teşekkür ederim.

 3. Avatar

  Netflix’m yok seri sad :(:(:(

 4. Avatar

  Hemencecik okunuluyor

 5. Avatar

  Kimin neyin nefreti bu admin

 6. Avatar

  Oo bakalım normalleşme başladı şimdi nolcak demi

 7. Avatar

  Neden yeni yazı yookk

 8. Avatar

  Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz.

 9. Avatar

  Sırf görüntülenmen artsın diye yorum yapıyorum.

 10. Avatar

  5g yazısı nerde ikinci yazi nerde. Güzel oaylasimlar ama sık olması lazimrica olunur

 11. Avatar

  Sade ve dolu dolu bir icerik olmuş!

 12. Avatar

  Neden insta hesabınız gözükmüyor

 13. Avatar

  İçerik muq. Ama bisi sormalıyım. Sen platformu izledinmi

 14. Avatar

  Nazım hikmetden mi yoksa Karsudan mı?:)

 15. Avatar

  Seni düşünmek güzel şey, ümitli şey fakar artık ümit yetmiyor bana;)

 16. 5G VE MODERN KÖLELİK – ALFARABYUS

  […] Salgından sonra neler değişecek adlı yazımızda çok kısa 5G’den bahsetmiştik. Ama bu kadar önemli bir konuyu daha ayrıntılı ele almak istedim. 5G birilerine göre çığır açıcı bir devrim; birilerine göre ise çok büyük bir tehdit. ( Gerilim fon hayal edilir) […]

 17. Avatar

  Yazı içeriği ile yorumların alaka seviyesi 10da 10, kral hareket

 18. Avatar

  Açık ve anlaşılır bir yazı olmuş. Kafamızdaki soru işaretlerinin bir çoğunu cevaplamışsın. Yazılarınızın devamını bekliyorum.