CORONA VİRÜSÜ EKONOMİK KRİZE SÜRÜKLER Mİ

Corona virüsünün hızla yayıldığı dünyamızda korku, panik, telaş ve bir boşluk hissiyatı var. Sanki yarınımız belli değilmiş gibi… Corona virüsünün sağlık açısından müthiş etkileri olduğu gibi, ekonomimize yansıyan etkileri de var. Sadece Türkiye değil; corona virüsü küresel bir sorun haline geldiği için A’dan Ç’ye tüm ülkeler etkileniyor. Dolar, altın ve petrolün neye göre yükselip alçaldığına bakalım. Ardından corona virüsünün, dünya ekonomisini nasıl etkilediğini öğrenelim. Hazırsanız başlayalım.

Faiz nedir? FED neden faiz indirdi? Dolar neden değer kaybetti? Altın neden değerlendi? En büyük petrol üreticisi devletler hangileri? En büyük petrol rezervine sahip devletler hangileri? Mevduat nedir? Corona virüsünün ekonomiye etkileri nelerdir? Bu ve benzeri soruların cevabını bulabilirsiniz. Keyifli okumalar!

(Herkesin anlaması için rakamlar kabataslak ve çok basit verilmiştir.)

ABD merkez bankası FED, geçtiğimiz on beş gün içinde politika faizini sıfır alt sınırına çekti. Bankaların doğrudan borçlanma faizini 150 baz puan düşürdü.

Faizin ne anlama geldiğine bakalım.

Bir bankaya, faiz karşılığında ve belli bir süre sonunda ya da istenildiğinde geri alınmak koşuluyla yatırılan paraya mevduat denilir. . Diyelim ki A bankasına gittiniz ve 100 TL yatırdınız. Yıl sonunda bankanız size 110 TL vereceğini söylüyor. Yani yatırdığınız parayı 1 yıl sonra %10 faizle alıyorsunuz. 10 tl sizin faiziniz oluyor.

Aşağıdaki resmin üzerine tıkladığınızda sizi Garanti Bankasına götürecek. Aşağıdaki gibi bir tutar yazıp hesapladıktan sonra, faiz oranlarını inceleyebilirsiniz.

Resmin üzerine tıklayın.

Şimdi Türkiye, Amerika ve Avrupa’nın verdiği faiz oranlarına bakalım.

İsviçre ve Japonya’da verilen faiz oranının -‘li (eksili) seviyelerde olması ne anlama geliyor? . Mesela İsviçre Bankasına 100 euro yatırıyorsunuz. Size 1 yıl sonra yaklaşık olarak 99,25 euro veriyor. Paranızın miktarı eksilmiş gibi gözükse de, aslında güvende tuttuğu için para veriyorsunuz.

Ekonomik kriz ile baş eden Venezuela’da faiz oranları % 18,24 olsa da para yatıracak çok az insan vardır. Çünkü bir sene sonra paranın elinize geçip geçmeyeceğini bilemezsiniz.

Buraya kadar faiz kavramının anlaşıldığını düşünüyorum.

Yazımızın başında Amerika’nın faiz indirimine gittiğini söyledik. Peki, neden faiz indirimi yaptı?

Corona virüsü sebebi ile birçok işyeri kapandı ve kapanmaya devam ediyor. İşverenler ve çalışanlar işi bırakınca haliyle üretim de olmuyor. İşçiler iş yapmadıklarından dolayı para almıyor ve tüketim oranı da bir hayli düşüyor.

Elinde parası olanlarda iş yapmak yerine parasını faize yatırıyor. Parası, hem güvende hem de belirli bir süre sonra katlanarak artacak.

İşte bu duruma dur demek için FED faiz indirimine gitti. Faizlerde indirime gitmek o kadar basit bir olay değil. İndirme sebebiniz; raydan çıkmış treni yoluna sokmaktır ama bu her zaman işe yaramaz.

Nasıl yani?

Faiz indirilince ABD hükümeti; İnsanların işyeri açacağını, üretim yapacağını bunu yaparken de işçiye ihtiyaç duyulup, işsizlik oranının azalacağını sanıyordu.

Faiz indirimleri, kredi faizlerini de düşürdü. Böylelikle evde duran halk kredi çekip, harcama yapabilecekti. Yani hem üretim hem de tüketim canlanacaktı.

Ama evdeki hesap çarşıya uymadı.

İnsanlar bankalardan çektiği dolarla altın satın aldı. Tabiki de her dolar alan, altına yüklenmedi . Ama altın fiyatının artmasına, FED’in faiz indirim kararı da etkili oldu.

Şimdi burada bir soru soracağım. Milyarder olsanız, paranızı neye yatırırsınız?

Çin’e yatırmak mantıklı olabilir. İş gücü ucuz olduğundan dolayı bir fabrika açar, keyfinize bakabilirsiniz. Ama corona virüsünden dolayı Çin’de işler kötü. Birçok ünlü fabrika, üretimi ve satışı durdurdu.

Ek bir parantez açmak istiyorum. Şu anda Çin’de vaka sayısı hızla azalıyor ve üretim yeniden canlanmaya başlıyor.Biz burada corona virüsünün yayıldığı 3 ayda neler olduğunu anlatıyoruz. Ve dolar, altın ile petrolün neye göre değerlendiğini ya da değerini kaybettiğini anlatıyoruz.

Dolara yatırmak mantıklı olabilirdi ama FED’in faiz indirimleri bu durumu engelliyor.

Paranızı yatırabileceğiniz diğer seçenekler: Altın ve petrol.

Tabiki de petrole yatırmak altına, dolara yatırmak gibi herkesin yapabildiği bir iş değil. Daha çok devlet işi diyebiliriz. Zaten burada milyoner olduğumuzu ve neler yapabileceğimizi varsayıyoruz!

Petrolün 5 yıllık dalgalı grafiği

Merkez bankalarının halklarına dağıttığı para aslında bir kağıt parçasıdır. Dolar dün çok değerliyken, bugün virüs nedeniyle değer kaybedebilir. Keza ticaret durduğundan dolayı da tüm para birimleri değer kaybedebilir.

Ama altın, altındır. Her türlü değerlidir.

Türkiye’de olağandışı durumlar yaşandığında türk lirası değer kaybeder ve buna istinaden de altın, dolar fiyatları yükselir. Ama şimdi dolar düşerken, altın fiyatları yükseliyor. Buradan, bu ekonomik sorunun küresel çapta olduğunu çıkarabiliriz.

Yukarıdaki grafikte petrolün 5 yıl içindeki inişli-çıkışlı davranışlarını görüyorsunuz. İneceği zamanı tahmin edip alırsanız, çıktığı zaman da satarsanız muazzam derece de iyi para elde edersiniz.

Yukarıdaki grafikte dünyadaki en çok petrol rezervine sahip ülkenin Venezuela olduğunu görüyorsunuz. Rezerv nedir Dilan? Rezerv, yatağında veya havzasında bulunduğu bilinen, ancak henüz çıkarılmamış ve işlenmemiş maden cevherleri.

Öğretmenlerin, öğrenciler hakkında söylediği klasik söz var ya ‘ Potansiyeli var ama kullanmıyor.’ İşte durum tam böyle. Öğretmen, öğrenci demişken corona virüsü sebebi ile tatil edilen okullara geri gidebildiğimiz günleri görmek dileğiyle.

ABD petrol rezervlerinde 11. sırada olmasına rağmen ne hikmetse petrol üretiminde 1. sırada. Ardından Suudi Arabistan ve Rusya listeyi takip ediyor.

Rusya, Suudi Arabistan’ın petrol üretimini günde 1,5 milyon varil azaltma talebine olumsuz yanıt verdi.

Rusya ve Suudi Arabistan arasında petrol savaşları söz konusu. Suudi Arabistan, petrol üretimini 1,5 milyon varil azaltmayı talep etti ama Rusya bunu reddetti.

Suudi Arabistan’ın rakiplerini piyasadan sürmek için üretimde değişikliğe gittiği her seferinde petrol fiyatlarında büyük düşüşler yaşandı.

Eğer Rusya ve Suudi Arabistan petrol pastasından az bir dilim alırsa , pastanın kime kalacağını bir tahmin edin.

TAHMİN EDİN!

Hazır Suudi Arabistan ve Abd demişken aşağıda ki 2017 yılında gerçekleşmiş haberi öylesine bırakıyım.

BU DA HATIRA OLARAK KALSIN

Olabildiğince basit bir anlatım ile olayı anlatmaya çalıştık. 2008 krizinden sonra ilk defa böyle bir durumla karşı karşıyayız. Umarım ilerleyen günlerde hem ekonomik açıdan hem de sağlık açısından iyileşebiliriz. Herkese mutlu günler:)

Dilan Akbulut

SİTEDE HER ŞEY PAYLAŞILIR ÇÜNKÜ ÇOK ENTELLEKTÜELİZ

10 YORUM

 1. Avatar
  Tuğçe Nur

  Çok sürükleyici,bilgilendirici bir yazi olmuş.
  2017 deki haberi göstermeniz,şu an ki durumu gayet iyi açıkladı

 2. Avatar

  Emeklerin ve bilgiler için teşekkürler. Eski günlere en kısa sürede dönmek dileğiyle.

 3. Avatar

  Youtube deki yorumunuzdan geldim. Tebrikler gerçekten güzel, faydalı bir site.

 4. İNGİLİZ SÖMÜRGECİLİĞİ – ALFARABYUS

  […] dünyanın tamamı; zengin, fakir ayırt etmeksizin ilk defa bu kadar eşit koşullardayız. Corona virüsünün ne kadar süreceği belli değil haliyle de evde kalacağımız bu süreyi en iyi şekilde […]

 5. Avatar

  Cevap veriyorum: Amerika.
  Ekonomi ile alakalı yazılarınızı artırabilir misiniz?
  Yazı için tebrikler.

 6. Avatar
  MakeFeelBetter

  Venezuela hakkında bir yazı gelebilir bence