MotİvaSYON : ÇARESİZLİK

Hayatta kalabilmek için mücadele ettiğimiz sürede belirleyeceğimiz motto ” çaresizlik ” olmalı. Gerçekten, çaresizlik seni başarıya götürecek en büyük etmendir.

Herkesin kendi dünyasında kendine ait bir takım sorumlulukları var. Öğrencinin sorumlulukları üzerinden gidelim.

Okula gitmenin temel sebebi, para kazanmaktır. Para neden gereklidir? Belirli hayat kalitesini sürdürebilmen için. Yani eğer simit ve çay tüketiyorsan, kısmi olarak bu görevi başarmışsındır.

12 yıllık eğitimin ölçemediğini, 3 saatlik bir sınav belirleyemez tabii. Ama eğer bu sistemi eleştirip bir şey yapmazsak kısır döngü içerisinde kalırız. Eleştiri bir yere kadar iyidir, değiştirebilmek için harekete geçene kadar.

Bazen diyorum ki ” Dilan, keşke daha önceden fark etseydin bunu. ” Evet, ben de çok sert eleştiri yapan insanlardandım ta ki kısır döngüde kaldığımı fark edene kadar.

Ama bu yinede hayatı toz pembe gören dadlu insanlar kadar kötü değil:)

Eleştirdiğin düzeni, sen o konuma gelerek değiştirebilirsin ve bunun için çalışman lazım. Bu yapıcı bir çözüm ve kısmi olarak kendini feda etmen anlamına geliyor.

Para kazanmanın binbir türlü yolu var elbet. Buna legal ve illegal olmayan tüm yöntemleri de ekleyebiliriz. Kaldı ki ülkemizde işverenler genellikle “okumamış” kesimden geliyor. Okuyan kesim ise işçi. Yani okumazsanız dünyanın sonu değil.

Ama bunun arkasına sığınıp çok uç örnekleri kendinize idol belirlerseniz, patlarsınız. Hebele hübele.

Okumak para kazandırdığı gibi kişiye prestij de kazandırıyor. Prejtiji etkileyen okuduğunuz üniversiteden, bölüme kadar pek çok parametre var. Bu yüzden okuyun işte.

Annen, baban seni çalışma konusunda zorluyor olabilir ve sen bu durumdan yakınıyor da olabilirsin. Bir düşün. Çalışmıyorsun, çalışmıyorsun ve çalışmıyorsun. Ee, nereye kadar? Eninde sonunda konfor alanından çıkmak zorunda kalacaksın!

Yani çalışmaktan başka çaren yok Ali Ağaoğlu’nun çocuğu değilsen. Çalışmak ya ders başında ya da iş başında olur ama mutlaka olur.

Hayatta her şey güzel, adaletli değil. Düşünün ki bir insanı seviyorken karşılık görmüyorsun. O zaman insanın yarattığı siteme nasıl güvenebilirsin ki?

Velhasıl kelam, geleceğe ayak uydurmak için birtakım prosedürlerden geçmek zorundayız. Ama araca çok takılırsak amaca hiç ulaşamayabiliriz. Okul araç, sistem araç, sınav araç .. Amacını bul da yola çık tam gaz, aslannn!

Etiketler

Dilan Akbulut

SİTEDE HER ŞEY PAYLAŞILIR ÇÜNKÜ ÇOK ENTELLEKTÜELİZ

6 YORUM

 1. Avatar

  ali ağaoğlu’nun arabasının tekerleğine sıkışmış taşım. bu sayılır mı 😀

 2. Avatar

  Okumazsanız dünyanın sonu değil dedikten sonra okuyun iste demen detayı 😅😅

 3. Avatar

  You da izlediğine göre artık sıkı takipçinim sitenin ❤🖤

 4. Avatar

  hepimizin etrafında o dadlu insanlardan var mutlaka. Yazı için teşekkürler, şu an da motive oldum

 5. Avatar

  Youtube’da Beyhan Budak’ın bir videosuna ”konuyla alakasız ama yazmanın ne zararı olabilir ki? site adı: alfaraybus” yazılı bir yorum gördüm, acaba her isteyen oraya istediğini yazabiliyor mu yani diye düşündüm ya da kimler ne tarz şeyler yazabiliyor bu siteye merak ettim doğrusu. Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  • Avatar
   Dilan Akbulut

   Öncelikle selam ve hoşgeldin Melis. Sitemizin kuruluş amacı öğrendiklerimizi, deneyimlerimizi paylaşmak ve her telden arşiv oluşturmak. Yani herhangi bir konu sınırlandırılması yok . Daha ayrıntılı bilgi almak için mail adresinden ulaşabilirsin.